Kikből áll az érdekképviseletek első „védvonala”? Mi lehet a vonzó egy fiatal számára a szakszervezeti munkában? Az Új Egyenlőség podcast legújabb adásában ezekről a kérdésekről és persze a koronavírus-járvány hatásairól is beszélgetett Kiss Nikolettával az Új Egyenlőség szerkesztője, Kiss Ambrus.
A beszélgetés apropója egy írás, amely a Mérce digitális hasábjain jelent meg Kiss Nikoletta és Bábel Balázs tollából. Ebben a koronavírus okozta válság és a munkavállalók önszerveződésének a kérdését elemzik. „A vírus és a terjedésének megakadályozására bevezetett intézkedések rendkívül nehéz helyzetbe hozták világszerte a munkavállalókat – állapítja meg a cikk. – Bár még közel sem vagyunk túl a nehezén, azt már látjuk, azok tudták a legjobb feltételekkel átvészelni ezt az időszakot, akik összefogtak, és közösen álltak ki érdekeikért.”
Sokat beszélgettünk az elmúlt időszakban arról, hogy miért szükséges a munkavállalóknak megtalálniuk egymásban a szövetségest, milyen társadalmi párbeszédre és intézményrendszerre lenne szükség. Arról már kevesebb szó esik, hogyan működik a mindennapokban a szakszervezeti munka, és legfőképpen milyen belső motivációi vannak az embereknek, amikor szabadidejükben ezzel foglalkoznak.
Niki egy nagy kereskedelmi lánc pénztárosa volt, amikor a húszas évei elején megtalálta a szakszervezet, és az karrierpályát adott számára. Fő motivációja az a sikerélmény volt, amikor szakszervezeti bizalmiként meg tudta védeni a kirúgástól kollégáit. Ez a gyakorlatban is megmutatta számára, miért szükségesek és fontosak az önszerveződések a munkahelyeken.
A szakszervezeti mozgalmak frontvonalában elsőként a szakszervezeti bizalmik vannak, akik munkájuk mellett, társadalmi munkában végzik az érdekérvényesítő munkát. Választott emberek, akik bírják a saját közegük támogatását. Ez pedig demokratikus legitimációt ad számukra a „főnökkel” való egyeztetéshez.
A beszélgetés során kiderült, hogy egy ilyen lépés egyben karriert is adhat valakinek, hiszen a szakszervezeti bizalmiból ma már a képzési rendszernek köszönhetően állandó szakszervezeti munkatárs lett.
A podcast nem csak arra kereste a választ, milyen rekrutációs útvonalak vannak a szakszervezeti mozgalmon belül, hanem azt is megvizsgáltuk, miben tud segíteni az a nemzetközi hálózat, amelyben az egyes ágazati szakszervezetek tevékenykednek.
Címfotó: Paulien Osse, CC (Képünk illusztráció.)