A „Planet of the Humans” című film apropóján Kendernay Jánossal, az LMP társelnökével Pogátsa Zoltán főszerkesztő beszélgetett. A 2019-ben készült amerikai dokumentumfilmet Jeff Gibbs írta, rendezte és készítette, producere Michael Moore volt. A film, amelyet 2020. április 21-én, az 50. globális Föld Napja előestéjén tettek közzé, éles kritikát váltott ki, elsősorban a környezetvédők körében.
A beszélgetőtársak a film kapcsán a következő kérdésekre keresték a választ:
– A zöldekről szól-e a film vagy inkább korunk társadalmi gazdasági berendezkedéséről? Mi a zöldítés igazi tartalma? Valóban problémásak-e a zöld, fenntarthatónak nevezett technológiák? Mennyiben hihetőek és pontosak a filmben használt adatok?
– Volt-e az ember valaha „jóságos” a Földdel? A korrekciók szükségszerűen károkat okoznak? Megoldhatók-e a gondok pusztán technológiával? Mennyire tekinthető zöldnek a nap- és a szélenergia, illetve a biomassza?
– Mit tanulhatunk az energiaváltás vezető országaitól, Németországtól és a skandináv államoktól?
– Létezhet-e energiaváltás atomenergia nélkül? Mi az LMP véleménye az atomenergiáról? Van-e elegendő a többi energiahordozóból, ha nem használunk atomenergiát?
– Mi lehet-e a decentralizáció szerepe az energiatermelésben?
– Hogyan függ össze a technológia és a profit, és ez hogyan akadályozza a változást?
– Helyes-e individualizálni a túlfogyasztás kérdését vagy rendszerszintűek-e ezek a kérdések? Miért fontos az elosztási kérdések kezelése? Lehet-e a fogyasztói attitűddel hatni a piacra? Milyen szerepe van az energiatakarékosságnak?
– Megoldást jelenthet-e a harmadik világ túlnépesedésének megakadályozása?
– Létezhet-e egységes zöld mozgalom? Hogyan finanszírozhatók a zöld mozgalmak, ha nem fogadnak el támogatást immorális finanszírozóktól?
A „Planet of the Humans” című film ingyenesen, online megnézhető.
Címfotó: planetofthehumans.com