Az Új Egyenlőség magazin és a Friedrich Ebert Stiftung Budapest az őszi szezonban közbeszélgetés-sorozatot indított a magyarországi egyenlőtlenségekről, azok osztály-, nemi, etnikai, földrajzi, digitális vonatkozásairól. Az október 27-i, harmadik rendezvény az etnikai egyenlőtlenségek legfájóbb magyarországi problémájával, a romák helyzetével foglalkozott.
A panelbeszélgetés résztvevői voltak Kóczé Angéla szociológus, a CEU és Janky Béla szociológus, a BMGE tanára. A beszélgetést Pogátsa Zoltán főszerkesztő moderálta. A résztvevők három kérdéskörben mondták el ismereteiket és véleményüket. Szó volt a magyarországi romák társadalmi-gazdasági helyzetéről, a gettósodás okairól és felszámolásának módszereiről, a negatív és pozitív minták kérdéseiről, a kapcsolati tőkéről, továbbá arról, hogy mit tesz és mit tehetne a magyar társadalom a romák társadalmi mobilitásának javítása érdekében.
A rendszerváltáskor a cigány férfiak 90 százalékos foglalkoztatási aránya 40 százalékosra csökkent, és ez később sem tudott emelkedni a cigány emberek alulképzettsége miatt – mondta el Janky Béla. Azt gondoltuk,hogy a rendszerváltással mindenkinek jobb lesz, és ahogy az egész társadalom gazdagodik, úgy a romák is jobb helyzetbe kerülnek. Ez hamis konstrukció volt, hamis illúziónak bizonyult, amiben még ma is sokan hisznek – vélekedett Kóczé Angéla.
Címfotó: Tóth Gergő – Népszava