A Párbeszéd alapjövedelem kampányáról és a formálódó közös ellenzéki programról beszélgetett Tordai Bence országgyűlési képviselővel Bíró-Nagy András, az Új Egyenlőség szerkesztője.
Az elmúlt hetekben elindult a Párbeszéd alapjövedelem kampánya, amely egy európai polgári kezdeményezéssel együtt igyekszik népszerűsíteni az alapjövedelem koncepcióját. Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője és elnökségi tagja szerint az alapjövedelem ma már kézzelfogható közeli realitás, bevezetése csak politikai akarat kérdése. Közvélemény-kutatásokból tudható, hogy az alapjövedelemnek masszív társadalmi támogatottsága van, sokan szimpatikus gondolatnak tartják, de most azt szeretnék minél szélesebb körben elmagyarázni, hogy konkrétan kinek mit jelentene, ki mennyivel járna jobban.
A kérdés eddig megmaradt egy értelmiségi buborékban, most a cél az, hogy az alapjövedelem ötlete eljusson a vidék Magyarországához. A vidéki roadshow-kon jól fogadják az emberek, hogy milyen pozitív következményekkel járna az alapjövedelem, és értik, hogy a bevezetése a kiszolgáltatottság és a nélkülözés végét jelenthetné. Elsősorban arról kell meggyőzni a választókat, hogy ez a javaslat pénzügyileg is megáll a lábán. A Párbeszéd számításai szerint 3300 milliárd forintot kellene hozzá megmozgatni – ehhez a közös kormányzásra készülve olyan számítást készítettek, amiben nincs adóemelés és új adók sem, hanem a forrásokat egyszerűen meg lehet találni az aktuális költségvetésben. Tordai szerint a Paks 2 és a Budapest-Belgrád beruházásoktól a túlárazott közbeszerzéseken át a propagandaminisztérium kiadásáig számos olyan tétel van, amiből az alapjövedelem megfinanszírozható. A pozitív gazdasági következmények közül kiemelendő továbbá a helyi gazdaságot élénkítő hatás: szintén sokat számít a vidék Magyarországának, hogy jelentős lökést kaphat a helyi kereslet.
Tordai Bence úgy tapasztalja, hogy a diskurzus felhangosításában egyre több partner van, a különböző politikai szereplők egyre inkább kötelezőnek érzik, hogy viszonyuljanak a kérdéshez, ráadásul a Fidesz kifejezetten veszélyes kihívásnak tartja. A Párbeszéd országgyűlési képviselője az emberek minél szélesebb körű elérése mellett azzal lenne elégedett, ha 1 év múlva olyan miniszterelnök-jelöltje lenne az ellenzéknek, aki támogatja az alapjövedelem bevezetését.
A Párbeszéd alapjövedelem javaslata a társadalom alsó kétharmadát támogatná közvetlenül: egészen havi bruttó 510 ezer forintig minden munkavállaló részesülne a juttatásokból. A javaslat kidolgozását az vezette, hogy akiről biztosan tudható, hogy nem szorul rá, az kerüljön ki az alapjövedelem által lefedettek közül, és mindenkit érjen el, akinek szüksége van rá. A koncepció fontos elemei, hogy egyetlen gyermek szülei sem kaphatnak kevesebbet, mint 50 ezer forint; egyetlen felnőttnek sem lehet alacsonyabb jövedelme, mint 100 ezer forint; és egyetlen teljes állású dolgozó sem kereshet kevesebbet, mint bruttó 250 ezer forint. De a kisnyugdíjasok is jól járnának, mivel egy nyugdíjas sem kaphatna kevesebb juttatást 100 ezer forintnál. A társadalmilag értékes díjazott munkák köre is kibővülne azzal, hogy az otthon végzett munkát is elismernék az alapjövedelem által.
A nemrégiben elindult közös ellenzéki program kidolgozása kapcsán Tordai Bence elmondta, hogy az alapjövedelemnek egy válságkezelő formáját már több párt is el tudja fogadni (MSZP, LMP), de a Párbeszéd ennél többet szeretne: állandó, alkotmányosan védett intézménnyé szeretnék tenni. Sok olyan zöld baloldali javaslat van továbbá, amelyet széles körű egyetértés övez az ellenzéki pártok között. Az egyeztetéseket megkönnyítheti, hogy ezek a pártok hasonlóan látják a társadalmi valóságot, az igazságtalanságokat, így egyetértés mutatkozik abban, hogy meg kell erősíteni a szociális rendszert, be kell vezetni a progresszív személyijövedelemadó-rendszert, az óriásvagyonok legyenek bevonva a közteherviselésbe, és a zöld fordulatra is szükség van. Tordai Bence szerint most már azok is egyetértenek abban, hogy nagyobb egyenlőségre és több biztonságra van szükség, akik korábban liberálisabb politikákat képviseltek.
Címfotó: Röhrig Dániel – Népszava