Az Ökopolisz Alapítvány és az Új Egyenlőség magazin közös rendezvénysorozatot indított a hazai zöld gazdaság kérdéseiről. Egy-egy alkalommal a zöld gazdaságban tevékenykedő vállalkozókat, a fenntarthatóságot kutató tudósokat és zöld politikusokat szólaltatunk meg arról a kérdésről, hogy hogyan alakul a magyarországi fenntartható vállalkozások sorsa, a szektor mérete.
A „Mit tudunk a hazai zöld gazdaságról?” címmel megtartott első online panelbeszélgetés vendége volt Fejes Ferenc zöld vállalkozó, Kanász-Nagy Máté, a LMP társelnöke és Köves Alexandra ökológiai közgazdász, a Corvinus Egyetem kutató-oktatója. A résztvevőket Lengyel Szilvia, az Ökopolisz Alapítvány társelnöke köszöntötte, a rendezvényt Pogátsa Zoltán, az Új Egyenlőség főszerkesztője moderálta.
A másfél órás beszélgetés többek között a következő kérdésekre kereste a választ: Mit nevezhetünk zöld gazdaságnak? Mi az, ami csak annak tűnik? Mekkora a zöld gazdaság? Hány embernek ad munkát, mekkora értéket termel? Hogyan alakult az elmúlt években a hazai zöld gazdaság sorsa? Bővül-e, elég gyors-e a hazai átállás a fenntarthatóságra? Milyen szakpolitikák alakítják, ezek miként segíthetnék a gyorsabb átállást?
A válaszokból kiderült, hogy miközben a fenntarthatóság alapkérdéseiben a résztvevők között egyetértés van, a részletkérdésekben a vállalkozó, a tudós és a politikus más-más helyre teszi a hangsúlyt. Köves Alexandra szerint a fenntarthatóságot nem elég csak a zöld gazdaság mérésére használt mutatókkal leírni, mert a fenntarthatóság szintjének meghatározása teljesen új társadalmi és gazdasági megközelítést igényelne. Fejes Ferenc amellett érvelt, hogy ha tudjuk, mi nem zöld, akkor kitűzhetjük fenntarthatósági célként ezeknek a nem zöld tevékenységeknek a visszaszorítását. Kanász-Nagy Máté elmondta, hogy nincsenek könnyű helyzetben a kapitalizmus vagy a totalitárius állam igenlése helyett harmadik utat választó zöld pártok, mert nehéz a mediatizált világban 1-2 mondatban a nemnövekedés mellett érvelni, a fenntarthatóság jobb életet, életkörülményeket biztosító céljait megindokolni.
A rendezvénysorozat második részére 2021 februárjában kerül sor. Akkor Horváth Levente, Felsmann Balázs és Schmuck Erzsébet fog beszélgetni Pogátsa Zoltánnal a hazai energiaipar fenntarthatóságáról.