Az Új Egyenlőség podcast legújabb adásában Rékassy Balázs orvos-egészségügyi menedzserrel beszélgetett Kiss Ambrus szerkesztő az egészségügyi rendszer reformjáról. A kormányzat bejelentett szándéka a hazai alapellátás megújítása, miközben az orvosi béremelésekről és a kettős foglalkoztatás tilalmáról is élénk vita folyik.
Nehéz politikai szempontból neuralgikusabb területet találni, mint a háziorvosi rendszer. Egyrészt a napi szintű orvos-beteg találkozások nagy száma folyamatos súrlódási pont. Azaz egy rosszul végrehajtott reform vagy éppen a reformértékű lépések hiánya politikai szempontból is azonnali károkat okoz az aktuális kormányzatnak.
A probléma pedig jelentős. A háziorvosi praxisok kb. 9%-a betöltetlen, miközben a háziorvosok kb. 50%-a nyugdíjas korú, vagy 5-10 éven belül nyugdíjas lesz. Ez növeli a területi egyenlőtlenségeket, és jól láthatóan kistelepüléseken élők jelentős hátrányt szenvednek.
A rendszer átalakítása szükséges, és ennek kapcsán Rékassy Balázs a praxisközösségek mellett érvelt mint lehetséges irány. Ez persze megszünteti az egy beteg-egy orvos kapcsolatot, mert a beteg a praxis közösségen belüli orvosokkal fog találkozni. Ez lehetőséget ad „non-doctor” kapcsolódási pontokra, de egyben a megszokott rendet felborítja.
A szakértő szerint általánosságban elmondható, hogy a jelen rendszer rossz hatásfokú, nem teljesíti valós célját, azaz a tömegesen előforduló krónikus betegségek megelőzése és kezelése szempontjából nem hatékony. Az alapellátásban is ellátható definitív ellátási formák száma és aránya alacsony, valójában sokszor csak szakellátásba továbbküldő és receptfelíró feladatot teljesít a háziorvos.
A beszélgetés során arról is szó volt, hogy mit jelent a COVID-19 a hazai ellátórendszer szempontjából, és mi történik, ha túlterhelődik a kórházi ellátás.
Címfotó: Pikrepo